- Լրացրո՛ւ բաց թողնված թվերը:
2537, 2538, 2539, 2540, 2541, 2542, 2543, 2544
42537, 42538, 42539, 42540, 42541, 42542, 42543, 42544
- Համեմատի՛ր (<, >, =):
4500 – 900 | > | 4500 – 1900 |
3600 – 2700 | = | 4600 – 3700 |
4236 – 3125 | < | 2897 – 1548 |
2300 + 1600 | = | 1300 + 2600 |
4251 + 3438 | = | 4438 + 3251 |
1832 + 3143 | < | 2546 + 3253 |
34281 | > | 34260 |
58424 | < | 58500 |
12698 | > | 12598 |
- Լուծի՛ր խնդիրները։
1 հատը | 2 հատ | 5 հատ | 7 հատ | |
պաղպաղակ | 70 | 140 | 350 | 490 |
գաթա | 300 | 600 | 1500 | 21000 |
փքաբլիթ | 200 | 400 | 1000 | 14000 |
թխվածքաբլիթ | 400 | 800 | 2000 | 28000 |
կոնֆետ | 250 | 500 | 2500 | 1750 |
Մեկ տուփ հյութ | 550 | 1100 | 2750 | 38500 |
Որքա՞ն գումար է հարկավոր
Ա․Երեք պաղպաղակ, չորս փքաբլիթ, մեկ տուփ հյութ գնելու համար:
Լուծում
3×70=210
4×200=800
550+210+800=1560
Պատ․՝1560
Բ․ Վեց կոնֆետ, յոթ թխվածքաբլիթ, երեք գաթա գնելու համար։
Լուծում
6×250=1500
7×400=2800
3×300=900
1500+2800+900=5200
Պատ․5200՝
Գ․ Աղյուսակից օգտվելով՝ ինքդ կազմի՛ր նոր խնդիրներ։
Որքա՞ն գումար է հարկավոր
Ա) Երեք գաթա, երկու տուփ հյութ և երկու հատ թխվածքաբլիթ:
Լուծում
1) 3×300=900դ.
2) 2×550=1100դ.
3) 2×400=800դ.
4) 900+1100+800=2800դ.
Պատ՝. 2800դ.
Բ) Չորս կոնֆետ, հինգ փթքաբլիթ և հինգ հատ պաղպաղակ:
Լուծում
1) 4×250=1000դ.
2) 5×200=1000դ.
3) 5×70=350դ.
4) 1000+1000+350=2350դ.
Պատ՝.2350դ.